• 0
  • 4431
  • 307
Bobby Isaac wstał  zostać mistrzem NASCAR. Zobacz więcej zdjęcia z NASCAR.

Podróż Bobby'ego Isaaca, by zostać mistrzem NASCAR Grand National z 1970 roku, to klasyczna historia od szmat do bogactwa. Syn robotnika młyna i jeden z dziewięciu braci i sióstr, Izaak nie miał pary butów, dopóki nie skończył 13 lat. Z braku nadzoru rodziców rzucił szkołę w szóstej klasie, rozbijał piłki w hali bilardowej i robił dużo bezcelowego autostopu.

Dopiero w 1956 roku, kiedy miał 24 lata, zaczął ścigać się na pełny etat. „Kiedyś ścigałem się cztery lub pięć razy w tygodniu. Ścigałem się gdziekolwiek i kiedykolwiek mogłem” - powiedział. Podczas swojej kadencji na arenach zmodyfikowanych i sportowców, Isaac stał się jednym z najlepszych kierowców późnych lat pięćdziesiątych i wczesnych sześćdziesiątych..

Ustanowił także nowe standardy nakładania grzywien przez kierownika NASCAR Pata Purcella. Po zażartej walce na torze, Izaak miał tendencję do rozliczania „zemsty” wielką prawą ręką. Purcell uwolnił Izaaka od tego nawyku kilka lat. „Powiedział mi, że potrzebuję dużo bardziej wyścigów niż wyścigów” - powiedział Isaac. „Wyścigi poradziłyby sobie beze mnie, a gdybym chciał być zawodnikiem, musiałbym opanować swój temperament”.

W 1963 roku bardziej dojrzały Izaak włamał się do szeregów NASCAR Grand National, jeżdżąc Fordem i Plymouthami dla Bondy Long. Jego imponujące wykończenia w sprzęcie uważanym za drugorzędne zwróciły uwagę Raya Nichelsa, który kierował zespołem fabrycznym Dodge i Plymouth. Nichels posadził Izaaka w Dodge'u na sezon '64.

Isaac wygrał swój pierwszy start dla Nichelsa w wyścigu kwalifikacyjnym na 100 mil w Daytona, pokonując Jimmy'ego Pardue'a i Richarda Petty'ego w trzech samochodach. W 19 startach w sezonie 1964 NASCAR Grand National zaliczył pięć najlepszych wyników, w tym drugie w Atlanta 500.

Bojkoty producentów samochodów zepsuły sezony 1965 i 66, a Izaak był zmuszony siedzieć przez większą część 65 roku, podczas gdy Chrysler był na uboczu. Dołączył do zespołu Junior Johnson Ford w '66 i ponownie został uwięziony w korporacyjnym sporze.

Tymczasem Nord Krauskopf, właściciel firmy K&K Insurance Co. w Ft. Wayne, Ind., Tworzył własny zespół NASCAR. Zatrudnił Harry'ego Hyde'a do przekręcenia kluczy, aw roku '67 namówił Izaaka, żeby prowadził samochód. Krauskopf ogłosił pięcioletni plan wygrania mistrzostw NASCAR.

Isaac przejechał częściowo 12 wyścigów w 1967 roku, zajmując drugie miejsce w Charlotte. W '68 zespół K&K Dodge wziął udział we wszystkich wyścigach i prawie zdobył tytuł. Z trzema krótkimi zwycięstwami, Isaac zajął drugie miejsce za Davidem Pearsonem w końcowej klasyfikacji.

„Byliśmy w zasadzie nowym zespołem” - powiedział Isaac. „Harry był stosunkowo nowy w NASCAR i nie mieliśmy w tym roku żadnej pomocy fabrycznej. Pobicie przez Pearsona z całym jego doświadczeniem i pomocą fabryczną nie było takie złe”.

W 1969 roku Isaac wygrał 17 wyścigów, w tym swój pierwszy na superspeedway na nowym torze w Teksasie, i zdobył 20 tyczek. 20 tyczek w jednym sezonie pozostaje rekordem wszechczasów NASCAR Cup Series. „Wygraliśmy wiele wyścigów na krótkich torach, ale nie mogliśmy tego wszystkiego zebrać na dużych torach aż do ostatniego wyścigu sezonu w Teksasie. To zwycięstwo było moim największym momentem w wyścigach” - powiedział Isaac.

W następnym roku Isaac i zespół K&K dołączyli do jednego z najpotężniejszych zespołów wyścigowych. Wygrali 11 wyścigów i zdobyli mistrzostwo. „Zdobycie tytułu mistrzowskiego dało mi osobistą satysfakcję, ale dałbym mu drugie miejsce po wygranej w Teksasie” - powiedział Isaac. „Patrząc na to, siedem lat zajęło mi wygranie wyścigu superspeedway i tylko trzy lata, aby wygrać mistrzostwo”.

Isaac wygrał kolejne pięć wyścigów dla drużyny Krauskopfa, nigdy więcej nie mając pełnego harmonogramu. W 1972 roku nagle opuścił zespół. Nigdy nie wygrał kolejnego wyścigu.

W 1973 roku współpracował z Budem Moore'em, który opracowywał mały silnik do przyszłego wykorzystania w zawodach NASCAR. Na Talladega 500 z 1973 roku Izaak zadzwonił do Moore'a przez radio i powiedział mu, żeby znalazł innego kierowcę, ponieważ rezygnuje. Izaak sprowadził samochód do boksów, wysiadł i powiedział, że przechodzi na emeryturę. Emerytura trwała sześć miesięcy. Od 1974 do '76 prowadził tylko kilka wyścigów NASCAR Winston Cup Grand National. Podczas swojej wielkiej ligi NASCAR, Isaac wygrał 37 wyścigów w 308 startach.

U schyłku swojej kariery Isaac wrócił na siodło sportowca, rywalizując co tydzień na swoich starych torach wyścigowych Hickory Speed-way. W nocy 13 sierpnia 1977 r. Doznał zawału serca po wyjściu z samochodu podczas 200 okrążeń. Zmarł wcześnie następnego ranka.

Bobby Isaac wzniósł się ze świata ubóstwa do jednego z odnoszących największe sukcesy kierowców wyścigowych samochodów seryjnych w kraju. Poszedł własną drogą. Nikt mu nic nie dał.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wszystkich rzeczy związanych z NASCAR, zobacz: