• 0
  • 5391
  • 20
Junior Johnson przeszedł z legendarnego kierowcy NASCAR aby stać się właścicielem zespołu odnoszącego największe sukcesy wszechczasów. Zobacz więcej zdjęcia z NASCAR.

Kiedy pisarz Tom Wolfe nazwał Juniora Johnsona „Ostatnim amerykańskim bohaterem” w magazynie Esquire z marca 1965 r., Tęgi dzieciak z Ingle Hollow w Północnej Karolinie był już legendą. Dorastając na farmie w hrabstwie Wilkes, Johnson, podobnie jak wielu pionierów wyścigów samochodów seryjnych, jako młody człowiek rozwinął swoje umiejętności jazdy na bimberku. Był jednym z wielu kierowców, którzy z łatwością przenieśli swoje bimbrowanie na bardzo nierówny chodnik superspeedways NASCAR.

W swoim pierwszym pełnym sezonie wygrał pięć wyścigów i zajął szóste miejsce w klasyfikacji punktowej NASCAR Grand National w 1955 roku. Gdyby NASCAR miał wówczas debiutanta roku, Johnson z pewnością by go wygrał.

W następnym roku nieplanowana wycieczka do więzienia w Chillicothe w Ohio wykoleiła jego wyścigi. Johnson został złapany przez agentów federalnych na bimberku swojego ojca wciąż w górach Karoliny i odbył 11 miesięcy z dwuletnim wyrokiem.

Johnson powrócił na scenę NASCAR w 1958 roku i podjął tam, gdzie przerwał, wygrywając sześć wyścigów. W 59 roku wygrał pięć kolejnych wyścigów NASCAR Grand National i był uważany za jednego z najzdolniejszych zawodników na krótkich torach w branży..

Johnson był mistrzem w sztuce wyścigów na torze żużlowym, malując idealny zestaw rowków w ciasnych zakamarkach każdego brudnego płótna. „Dwóch najlepszych kierowców, z którymi kiedykolwiek rywalizowałem na szutrze, to Junior Johnson i Dick Hutcherson” - powiedział dwukrotny mistrz NASCAR Ned Jarrett.

Piętnaście z pierwszych 16 zwycięstw Johnsona w wyścigach NASCAR Grand National miało miejsce na drogach gruntowych. Uważano go za jednowymiarowego kierowcę - cudownego rzemieślnika na szutrze, ale niezbyt zorientowanego na superspeedways.

Wszystko zmieniło się w 1960 Daytona 500, kiedy Johnson poprowadził przestarzałego i słabo mocnego Chevroleta do zwycięstwa w drugiej edycji największego wydarzenia NASCAR. Wykorzystując przeciąg na 450 mil, Johnson podążył za szybszymi Pontiacami, a następnie przedarł się do zwycięstwa na ostatnich okrążeniach. Jego kolejne zwycięstwa w Charlotte i Darlington utwierdziły go w przekonaniu, że mógł oczywiście połączyć więcej niż odrobinę siły mózgowej ze swoją siłą.

Najlepszy sezon Johnsona nadszedł w 1965 roku, kiedy wygrał 10 wyścigów i 13 biegunów, prowadząc Forda dla właściciela zespołu Rexa Lovette'a. Prowadził brygadę NASCAR Grand National, prowadząc 30 wyścigów przez 3998 okrążeń, oba najwyższe pozycje w kampanii. Przejechał 7144 okrążeń w 65 roku i prowadził 56 procent z nich. Gdyby nie 19 DNF, Johnson mógłby w tym roku ustanowić najróżniejsze rekordy.

Kiedy w 1966 roku przeszedł na emeryturę w wieku 34 lat, Johnson zdobył 50 zwycięstw w wyścigach NASCAR Grand National, zajmując drugie miejsce na liście wszechczasów. Często powtarzał: „Wolę raczej prowadzić jedno okrążenie i wypadać z wyścigu, niż go pogłaskać i skończyć z kasą”.

W 313 startach Johnson zajął 91 razy miejsce w pierwszej trójce, ale nie udało mu się ukończyć 165 wydarzeń. „Go or blow zawsze było moją filozofią w wyścigach” - powiedział Junior.

Po tym, jak Johnson odłożył gogle, założył własny zespół wyścigowy, którym kierował do 1996 roku. Darel Dieringer, LeeRoy Yarbrough, Cale Yarborough, Darrell Waltrip, Neil Bonnett, Terry Labonte, Geoff Bodine, Bill Elliott i Jimmy Spencer wygrali wyścigi w maszynach przygotowanych przez firmę Johnson.

Podczas swojej kariery jako właściciela zespołu jego samochody wygrały 119 wyścigów, nie licząc 21 wyścigów od 1971 do '74, kiedy kierował zespołem Chevroleta należącym do Richarda Howarda..

Johnson stał się najbardziej utytułowanym właścicielem zespołu w erze współczesnej NASCAR. Od 1976 do '85 samochody Johnsona wygrały sześć mistrzostw NASCAR, po trzy z Yarborough i Waltrip. Yarborough -trifecta w 1976, '77 i '78 pozostaje jedyną sytuacją, w której kierowca i właściciel zdobyli trzy kolejne tytuły.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wszystkich rzeczy związanych z NASCAR, zobacz: