• Cameron Merritt
  • 0
  • 1888
  • 153
Bobby Allison, wieloletnia druhna, w końcu wygrał mistrzostwa NASCAR w 1983 roku. Zobacz więcej zdjęć z wyścigów NASCAR.

12 lipca 1966 roku przybysz o nazwisku Bobby Allison wygrał wyścig NASCAR Grand National na torze Oxford Plains Speedway w Oksfordzie w stanie Maine. 28-letnia Allison prześcignęła Tiny Lund, aby wygrać 300 okrążeń na owalnym brukowanym owalu o długości 1/3 mili.

Obecni widzowie wiwatowali na przybycie Allison, która jeździła wypielęgnowanym Chevroletem. Było to pierwsze zwycięstwo dla tabliczki znamionowej Chevroleta w pierwszej serii wyścigów NASCAR od 1 grudnia 1963 r., Kiedy Wendell Scott wygrał w Jacksonville na Florydzie. Susza obejmowała 155 wyścigów..

W czasach, gdy samochody General Motors stały się niekonkurencyjne w obliczu wielkich wysiłków fabryk Forda i Chryslera, Allison została przywódczynią „małych chłopaków” i niesławnej „brygady muszek”. Kierowca Hueytown w stanie Ala. Wygrał trzy razy w 1966 roku, a następnie zaczął przyciągać oferty od najlepszych drużyn. W swojej karierze Allison wygrał wyścigi dla kilkunastu różnych właścicieli drużyn i wjechał na pas zwycięstwa ośmioma różnymi markami samochodów.

Genialny kierowca przez ponad dwie dekady, Allison stał się jednym z najbardziej płodnych zwycięzców wyścigów NASCAR. W swojej karierze, która trwała do 1988 roku, Allison wygrał 85 wyścigów, zajmując trzecie miejsce w rankingu wszech czasów. Jego największym pragnieniem było jednak wygranie nieuchwytnych mistrzostw NASCAR Winston Cup Grand National.

Allison kilkakrotnie była blisko. W 1970 roku zajął drugie miejsce za Bobby Isaacem w końcowej klasyfikacji punktowej. Mógł wygrać, ale opuszczenie wyścigu na początku sezonu w Richmond pozostawiło go z deficytem, ​​którego nie był w stanie pokonać.

Podczas jazdy dla fabrycznie wspieranego zespołu Dodge Mario Rossiego, który brał udział tylko w dużych imprezach, Allison musiał zbudować swój własny samochód na krótkich trasach, aby przejechać mniejsze 100-milowe kilometry, które stanowiły większość sezonu 1970. Samochód nie był kompletny podczas marcowego wyścigu w Richmond, więc był zmuszony zrezygnować z imprezy. Gdyby Allison rywalizował w Richmond, musiałby tylko skończyć na 24. miejscu lub lepiej, aby wygrać mistrzostwo.

Allison wygrała 10 wyścigów i 12 biegunów w 1972 roku, ale zajęła drugie miejsce za Richardem Petty. Allison prowadziła praktycznie w każdej kategorii w '72. Miał najwięcej zwycięstw, wygrał więcej tyczek niż jakikolwiek inny kierowca, prowadził ponad dwa razy więcej okrążeń niż jakikolwiek inny kierowca i prowadził więcej wyścigów. Ukończył pierwsze lub drugie miejsce w 22 z 31 wyścigów. Sezon pełen doskonałości nagrodził Allison wszystkim z wyjątkiem tego, czego najbardziej chciał, upragnionego mistrzostwa kierowcy.

Trzy inne miejsca w klasyfikacji mistrzostw w 1978, '81 i '82 były gorzkimi pigułkami do przełknięcia, szczególnie w '81 i '82. W obu latach Allison zdobyła duże przewagi, tylko po to, by zobaczyć, jak Darrell Waltrip zbiera się na końcowych etapach, by zdobyć tytuł. „Podchodziłem tak blisko tyle razy”, powiedziała zniechęcona Allison w '82. „Może nigdy nie zdobędę mistrzostwa Winston Cup”.

W 1983 roku, prowadząc Buicks dla zespołu DiGard Racing z Charlotte, Allison ponownie była głównym pretendentem do najwyższego zaszczytu NASCAR. W maju Allison wspiął się na szczyt klasyfikacji i w lustrzanym odbiciu poprzednich dwóch sezonów, w środku lata miał dominującą przewagę. Ale po raz kolejny Waltrip rozpoczął swoją opatentowaną opłatę za późny sezon i zamknął się w 41 punktach, zmierzając do września.

Tym razem Allison stanęła na wysokości zadania. Odniósł trzy kolejne zwycięstwa w Darlington, Richmond i Dover. Krótkie potknięcie w Rockingham pozwoliło Waltripowi dostać się na odległość uderzenia, ale w ostatnich dwóch wydarzeniach w 1983 roku Allison zajęła trzecie i dziewiąte miejsce, aby zakończyć tytuł.

„Ciężko pracowałem przez długi, długi czas” - powiedziała Allison po zamknięciu mistrzostw. „Moja żona Judy pracowała ze mną i tak wielu ludzi wspierało mnie przez lata. To jest coś, czego chciałem przez całą moją karierę i dzisiaj zamierzam to świętować. Po prostu dziękuję Bogu za to”.

Allison wygrała wyścig Daytona 500 trzy razy z trzema różnymi właścicielami drużyn - Bud Moore, DiGardem i Stavola Brothers. Jego zwycięstwo w wyścigu Daytona 500 w 1988 roku było 85. i ostatnim zwycięstwem w jego karierze, w którym zakończył wyścig tuż przed swoim synem Daveyem w emocjonującym finiszu..

Później tego samego roku kariera Allison za kierownicą zakończyła się, gdy został poważnie ranny w wypadku podczas pierwszego okrążenia w Pocono. Przebita opona sprawiła, że ​​jego Buick zakręcił się i Jocko Maggiacomo wbił się w drzwi kierowcy. Po długim okresie rekonwalescencji Allison w końcu wróciła na etap NASCAR jako właściciel zespołu.

Bobby Allison pozostaje jednym z najlepszych kierowców, którzy kiedykolwiek zakładali kask wyścigowy, nie tylko w wyścigach NASCAR, ale we wszystkich seriach wyścigowych. Fani uwielbiali jego ciepły uśmiech, sympatyczną postawę, a przede wszystkim niepohamowany duch.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wszystkich rzeczy związanych z NASCAR, zobacz: