• Phillip Hopkins
  • 0
  • 5185
  • 607
Błyskotliwa kariera Lloyda Seaya została przerwana przez tragedię. Zobacz więcej zdjęcia z NASCAR.

Lloyd Seay był uważany przez założyciela NASCAR, Billa France, seniora za „największego kierowcę samochodów seryjnych, jaki kiedykolwiek żył”. To wielkie uznanie od człowieka, który zorganizował i pielęgnował wyścigi samochodów seryjnych w celu wprowadzenia zręcznej produkcji, jaką jest dzisiaj. Jest to jeszcze bardziej niezwykłe, biorąc pod uwagę, że Lloyd Seay nigdy nie startował w wyścigu NASCAR. Został zamordowany prawie osiem lat przed założeniem NASCAR.

„Ścigałem się z Lloydem przed wojną” - powiedział Francja w 1984 roku. „Był najlepszym czystym kierowcą, jakiego kiedykolwiek widziałem, i widziałem ich wszystkich”.

Seay urodził się na wzgórzach w północnej Georgii 14 grudnia 1919 r. Odważny Seay dorastał na wyboistej stronie torów i kręcił się wokół bezprawnych postaci z jego wiejskich okolic..

Jako nastolatek Seay zaangażował się w tripowanie po whisky, przenosząc „bzdury” z jednego miejsca do drugiego - zwykle w pościgu za pomocą policji i urzędników skarbowych. Jego wyczyny za kierownicą samochodu na krętych uliczkach Gruzji przeszły do ​​legendy. „Był otwarty przez całą drogę” - powiedział Raymond Parks, potentat wśród właścicieli zespołów wyścigowych przed wojną i zaraz po niej..

Kierowcy samochodów seryjnych z tamtych czasów borykali się z dreszczykami emocji, rzucając wyzwanie rozsądkowi i logice. Zdolność Seaya do zawieszenia samochodu na krawędzi sprawiła, że ​​stał się natychmiastowym zagrożeniem dla wygrywania wyścigów, szczególnie przy wsparciu Parks i Red Vogt, czołowej mechaniki gry. W wieku 18 lat Seay wziął udział w swoim pierwszym wyścigu samochodów seryjnych na torze Lakewood Speedway w Atlancie - i wygrał.

Jako twardy handlarz szybkością, droga do sławy Seay była błyskawiczna; sukces był stałym towarzyszem. Mógł znaleźć tyle sposobów na wygraną, ile było okazji.

W 1941 roku Seay wygrał trzy wyścigi o znaczeniu krajowym. W wyścigu 24 sierpnia na torze Beach-Road w Daytona, Seay skoczył ze swojej 15. pozycji startowej, by prowadzić w pierwszym okrążeniu. Podbił się do zwycięstwa, kończąc 31/2 mili przed wicemistrzem Joe Littlejohnem. Następnie Seay z łatwością wygrał w High Point w Północnej Karolinie 31 sierpnia.

Następnie Seay spakował się i udał do swojego domu w Atlancie, gdzie odbywały się coroczne zawody mistrzowskie na Lakewood Speedway w Święto Pracy, 1 września. Seay wystartował z tyłu boiska, nie mając kwalifikacji podczas pobytu w Północnej Karolinie. Do 35. okrążenia zajął pierwsze miejsce. Seay pokonał boisko do końca, aby po swoim trzecim zwycięstwie w ciągu dziewięciu dni.

Zaledwie kilka godzin po przyjęciu wyróżnień za wygranie jednej z najbardziej pożądanych nagród w wyścigach samochodów seryjnych, Lloyd Seay został zastrzelony przez swojego kuzyna Woodrowa Andersona. Według raportów policyjnych obaj wdali się w kłótnię o cukier, który Seay kupił na kredyt Andersona.

Raymond Parks, który podziwiał młodzieńca i zapewnił mu szybki samochód wyścigowy, zorganizował niezwykły nagrobek, który spoczął nad miejscem pochówku Seaya. Słynne coupe Forda nr 7 firmy Seay zostało wygrawerowane w reliefie, a okno kierowcy zostało wycięte. W jego miejsce wstawiono zdjęcie Seaya, osadzone w kryształowej kostce.

W dużej mierze dziś nieznany Lloyd Seay wzbudził emocje i pokazał fanom, o co chodzi w wyścigach samochodów seryjnych, po prostu poprzez to, jak prowadził samochód wyścigowy. Chwila, w której przygotowywał się do startu wyścigu, wydobyła jego elektryzującą, elegancką najlepszą.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wszystkich rzeczy związanych z NASCAR, zobacz: